Kompletny poradnik – zakłady sportowe i bukmacherskie online

Zakłady sportowe – poradnik

W Polsce zakłady sportowe czy też bukmacherskie to jedna z najpopularniejszych aktywności hazardowych. Popularnością przebijają ją tylko loterię liczbowe, jednak to w zakładach obraca się każdego roku miliardy złotych. Oczywiście zakłady sportowe to bardzo ogólne pojęcie. Podchodzą pod nie zakłady na wyścigi konne, obstawianie w punktach stacjonarnych, zakłady sportowe online czy zakłady na żywo. W tym artykule opowiemy Wam jak wygląda polski rynek zakładów bukmacherskich, skupimy się tu jednak głównie na zakładach online.

Zakłady bukmacherskie – jak wygląda Polski rynek?

Polski rynek zakładów sportowych kształtuje się od późnych lat 80-tych. Wcześniej obstawiać mecze można było tylko nieoficjalnie, w tzw. podziemiu lub też na torach wyścigów konnych. Pierwszą marką, która pozwalała na oficjalne zakładanie się w Polsce były Fortuna zakłady bukmacherskie, założone w 1996. Wtedy też, w połowie lat 90-tych zaczęły w Polsce masowo pojawiać się punkty bukmacherskie, najpierw w dużych miastach, potem coraz mniejszych. W kolejnych latach także w powstających galeriach handlowych.

Na początku obecnego wieku coraz bardziej zaczął być widoczny wpływ Internetu. Przez Internet zakłady oferowały najpierw zagraniczne marki a potem dołączyli do nich krajowi bukmacherzy. Wraz z rozwojem Internetu pojawiło się także prawo, które próbowało regulować hazard online. Na początku 90% zakładów obstawiano w zagranicznych bukmacherach. Obecnie, ilość ta znacznie spadła i proporcje wynoszą 50/50. Krajowy rynek zakładów bardzo się rozwinął i powstało przeszło 20 polskich firm bukmacherskich online. W 2019 roku polscy bukmacherzy wygenerowali obrót w wysokości 6,7 mld zł. Można w ten sposób spokojnie założyć, że cały nasz rynek zakładów jest warty spokojnie ponad 10 miliardów.

Zakłady przez Internet stają się coraz bardziej popularne

Zagraniczni bukmacherzy online

Te pieniądze to łakomy kąsek także dla zagranicznych firm. W Polsce, według różnych szacunków, od 50 do 60% rynku zakładów wciąż należy do zagranicznych bukmacherów online? Granie w nich jest karane i można liczyć się z otrzymaniem kary finansowej. Co więc popycha Polaków do grania w firmach zarejestrowanych na Malcie, Gibraltarze czy Curacao? Zakłady w Polsce obłożone są drakońskim podatkiem, który wynosi 12% stawki. Co najgorsze, podatek płaci się też od przegranych zakładów.

To powoduje, że wygrane są o około 14% niższe. Zagraniczni bukmacherzy, dzięki wysokim obrotom i dużej liczbie graczy mogą dodatkowo oferować niższe marże a przez to wyższe kursy. Różnica w wygranych może sięgać nawet 20% na korzyść zagranicznych bukmacherów. To ogromnie dużo i to jest właśnie przyczyną, dlaczego są one wciąż popularne nad Wisłą.

Jakie dyscypliny obstawiają Polacy?

Popularność konkretnych dyscyplin w zakładach bukmacherskich odzwierciedla ich popularność w realnym życiu. Sportem numer jeden jest w Polsce oczywiście piłka nożna. Polacy najbardziej lubią obstawiać mecze naszej reprezentacji oraz wielkie imprezy jak Mistrzostwa Świata czy Europy, szczególnie jeśli nasi biorą w nich udział.

Dużo uwagi poświęca się także zagranicznym ligom piłkarskim. Włoska Serie A, w której gra dużo Polaków, niemiecka Bundesliga, gdzie na co dzień gra Lewandowski. Wreszcie świetne ligi jak angielska Premier League czy hiszpańska La Liga. Słabnącą popularność ma dość zaskakująco, polska Ekstraklasa. Powiązane jest to ze słabym poziomem sportowym polskich drużyn.

Co dalej? Sportem nr 2 wydaje się być koszykówka, tutaj króluje oczywiście amerykańska NBA. Trzecią pozycję dzierży tenis, który przeżywa ostatnio swój renesans. Zainteresowanie tym sportem znacznie wzrosło, dzięki sukcesom młodych polskich zawodników jak Iga Świątek czy Hubert Hurkacz.

Na kolejnym miejscu znajduje się siatkówka. To dyscyplina, w której zawsze byliśmy bardzo mocni. Potem, można uplasować skoki narciarskie. Polska jest bardzo mocna w tej dyscyplinie i od lat nasi zawodnicy biją się o czołowe pozycje w Pucharze Świata. Niemałą popularność mają także sporty motorowe, zwłaszcza wyścigi F1 czy sporty walki. Tutaj oprócz boksu coraz częściej można obstawiać także MMA. Szczególnie polska gale takie jak KSW czy Fame MMA cieszą się rosnącym zainteresowaniem fanów.

Coraz śmielej poczyna sobie także esport. Sporty elektroniczne to już nie żadna nowość w ofercie bukmacherskiej i każda szanująca się firma dawno ma je już w ofercie. Popularne gry komputerowe, które można obstawiać to CS:GO, League of Legends, Dota 2, Starcraft 2 czy Overwatch.

Jakie rynki można obstawiać w piłce nożnej?

Jak ustaliliśmy, piłka nożna to w zakładach bukmacherskich w Polsce zdecydowany numer jeden. Jakie rynki można obstawiać w piłce nożnej?

  • 1X2 – jest to najbardziej popularny zakład, w którym wskazujemy jedną z trzech opcji: wygrana pierwszej drużyny (1), remis (X), wygrana drugiej drużyny (2). Wielu graczy zna tylko taki rodzaj obstawiania.
  • Suma bramek – inna nazwa tych zakładów to under / over. Musimy wskazać tutaj, ile bramek padnie w danym meczu, najczęściej progiem jest liczba 2,5.
  • Suma kartek – to dość logiczny zakład, wskazujemy w nim całkowitą liczbę kartek żółtych i czerwonych, które pokaże sędzia w czasie całego meczu.
  • Suma rzutów rożnych – tutaj również całość jest dość oczywsta, zakładamy się w formule powyżej lub poniżej na to, ile rzutów rożnych zostanie podyktowane w całym meczu lub w czasie jednej połowy.
  • Strzelec bramki – można tutaj typować strzelca pierwszej lub którejkolwiek z bramek w meczu. Są to dość ryzykowane zakłady, ze względu na swój charakter, oznacza to jednak niezłe kursy.
  • Dokładny wynik – to jedne z najtrudniejszych do wytypowania zakładów. Bardzo ciężko jest wskazać dokładny wynik meczu, dlatego też bukmacherzy dają na te zdarzenia dość wysokie kursy.

Zakłady na żywo

W piłce nożnej i bardzo wielu dyscyplinach możemy korzystać z opcji obstawiania na żywo? Zakłady na żywo równią się tym od przedmeczowych, że możemy je obstawiać w trakcie trwania spotkania. To ogromna atrakcja, bo kursy zmieniają się dynamicznie, w zależności od tego co dzieje się na boisku. Doświadczeni gracze potrafią dzięki nim wygenerować duże zyski, kluczowa jest tu umiejętność czytania gry i antycypowania tego, czy wynik może się zmienić.

W dobrych bukmacherach oferta zakładów na żywo nie tylko jest szeroka. Mamy tutaj także wewnętrzne transmisje telewizyjne, gdzie możemy śledzić przebieg meczu bezpośrednio ze strony bukmachera. To ogromne ułatwienie i alternatywa dla oglądania meczu w telewizji.

Zakłady na żywo można obstawiać w trakcie trwania spotkania

Mobilne zakłady sportowe

W obecnych czasach coraz większą rolę odgrywają mobilne zakłady sportowe. Trudno się dziwić, urządzenia mobilne stanowią już teraz większość ruchu w Internecie, to komputery są obecnie w odwrocie. W takich warunkach dobra strona mobilna, która jest czytelna i prosta to dla każdego bukmachera warunek konieczny do przeżycia.

Bardzo wielu z nich oferuje także dedykowane aplikacje mobilne. Jest pewne utrudnienie, nie można ich pobrać ze sklepu z aplikacjami. Oznacza to konieczność pobrania aplikacji ze strony bukmachera i manualnej jej instalacji. Oferują one jednak jeszcze większe możliwości niż obstawianie przez strony mobilne. Możemy np. otrzymać powiadomienie o wyniku spotkania czy dostać specjalny bonus.

Jak grać, by nie stracić? Porady bukmacherskie

Znacz już ogólną sytuację na rynku zakładów bukmacherskich. Teraz pora na kilka porad, które pomogą Ci wyjść na plus w Twoich zakładach.

Z rozsądkiem wybierz bukmachera

Podstawą jest oczywiście wybór zaufanej firmy bukmacherskiej. Najlepiej ograniczyć się do najpopularniejszych bukmacherów, dzięki czemu znacząco zmniejsza się szansa bycia oszukanym. Jeżeli interesuje Cię obstawianie na żywo koniecznie wybierz bukmachera z dobrą ofertą live. Jeżeli często stawiasz przez komórkę to dobra aplikacja mobilna będzie zbawieniem. Warto także spojrzeć na bukmachera pod kątem oferowanych kursów, są one bardzo istotne dla Twoich długoterminowych zysków. Wreszcie warto także spojrzeć na stronę pod kątem oferty promocyjnej.

Znajdź dobrą ofertę na start

Niemal każdy bukmacher oferuje jakiś bonus na start. Czasem spotykamy oferty cashbacku, darmowego zakładu lub zwrotu za pierwszy przegrany zakład. Dominującym rodzajem wciąż jest jednak bonus w gotówce. Najczęściej wynosi on od 50 do 100% i jest przyznawany na pierwszy depozyt. Kwoty są różne, od kilkuset aż do nawet kilku tysięcy złotych. Nie trzeba chyba dodawać, że to świetna okazja na podbudowanie swojego budżetu na początku przygody z zakładami. Owszem, każdy bonus posiada określone wymogi obrotu, ale można stawiać zakłady zachowawczo i zachować zysk z bonusu.

Szukaj informacji z różnych źródeł

Przy obstawianiu zdarzeń sportowych, bez znaczenia jaką dyscyplinę sportu bierzesz pod uwagę, warto czytać więcej niż jedno źródło, podające typy bukmacherskie. Wykluczysz dzięki temu przypadek, czasem jedna osoba nie zawsze wie wszystko o danej lidze czy sporcie. Warto zwyczajnie poznać punkt widzenia innej osoby i wyrobić swoje własne zdanie. W Internecie jest wiele stron z typami bukmacherskimi, nie warto więc ograniczać się tylko do jednej.

Ogranicz stosowanie zakładów akumulowanych

Bez dodatkowego wsparcia czy jakiejkolwiek wiedzy, która pomoże Ci określić swoje szanse na wygraną, lepiej nie obstawiać zbyt dużych zakładów akumulowanych. Niestety, większość graczy wpada w kłopoty, gdyż myślą, że mogą łatwo i szybko zwiększyć swój stan konta u bukmachera stawiając tzw. taśmy. Niestety, nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać i znacząco zwiększasz wtedy ryzyko porażki. Warto na początku zmniejszyć potencjalne zyski i ograniczyć się tylko do singli, które zazwyczaj niosą za sobą mniejsze ryzyko.

Ogranicz się do kilku lig

Nikt nie jest specjalistą od wszystkiego, nawet najlepsi lekarze mają wąską specjalizację. Podobnie jest w zakładach bukmacherskich. Nikt nie jest w stanie dokładnie śledzić dziesiątek lig piłkarskich i drużyn. Warto ograniczyć się do kilku rozgrywek i dokładniej śledzić mecze danych drużyn. Specjalizacja przyniesie Ci na pewno większe korzyści niż obstawianie wszystkiego tylko na podstawie samych statystyk i kursów. Dodatkowo, oglądając mecze jesteś w stanie reagować i stawiać ciekawe zakłady na żywo.

Kasyna.info
Logo