Wideo poker – kompletny poradnik – jak grać w poker wideo w kasynie online?

Poker wideo nadal jest dużą niewiadomą, nawet wśród osób, które mają w zwyczaju od czasu do czasu grać w internetowych kasynach. Wbrew pozorom zasady gry w wideo pokera nie różnią się od tych, które należy opanować grając w zwykłą odmianę tej popularnej karcianki. Jak grać w pokera wideo i czym różni się on od tradycyjnej gry? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Historia wideo pokera

Pochodzenie pokera wideo raczej nie stanowi żadnej tajemnicy. Jest to rodzaj gry, który powstał w wyniku bezpośredniej inspiracji najzwyklejszym pięciokartowym pokerem dobieranym. Poker wideo uznawany jest jako hybryda automatów i pokera. Sama idea pokera w postaci jednorękiego bandyty pojawiła się w połowie XX wieku. Pierwsze automaty do pokera były znacznie uproszczone pod względem zasad ogólnych, gdyż nie było w nich ani waletów, ani dziesiątek.

Poker wideo zyskał popularność w latach 80., gdy firma SIRCOMA przedstawiła pierwszego pokera w wersji elektronicznej, czyli takiej, która dostępna była w kasynach online. Od tego czasu zmieniło się bardzo wiele, gdyż na tej grze wzorowali się także inni twórcy. Dziś automaty do pokera wideo produkowane są przez wielu twórców. Dzięki temu znajdziemy je w każdym kasynie internetowym.

Zasady gry w wideo pokera

Podstawowe zasady pokera wideo niewiele różnią się od zasad panujących w klasycznym pokerze pięciokartowym. Na ekranie pojawiają się karty, które gracz może odrzucić i wymienić lub zatrzymać. Z kart można tworzyć układy, które obowiązują również w zwykłej wersji gry:

 • Royal flush (poker królewski) – od asa do dziesiątki
 • Straight flush (poker) – pięć kart jednego koloru
 • Four of a kind (kareta) – cztery karty o tej samej wartości
 • Flush (kolor) – karty tego samego koloru, nie w kolejności
 • Straight (strit) – pięć kart w kolejności, w tym jedna w innym kolorze
 • Three of a kind (trójka) – przynajmniej trzy karty o tej samej wartości
 • Two pair (dwie pary) – dwie pary
 • Para dziesiątek – przynajmniej dwie dziesiątki

Układy te można tworzyć poprzez kliknięcie wybranych kart i zatrzymanie ich w swojej ręce. Na dole ekranu wyświetla się zazwyczaj specjalna konsola, za pomocą której możesz sterować grą. W grach od wielu producentów składa się ona najczęściej z czterech podstawowych przycisków i funkcji:

 • Collect – zatrzymanie kart
 • Double – podwojenie stawki
 • Draw – dobranie kart
 • Deal – rozdanie
Podstawowe zasady pokera wideo niewiele różnią się od zasad panujących w pokerze klasycznym

Strategie gry

Wbrew pozorom poker wideo jest grą, która może okazać się wymagająca, jednak nie jest na tyle skomplikowana, by nie być w stanie po kilku godzinach opanować większości jego zasad. Najbardziej podstawowa strategia polega na jak najszybszym dopasowaniu pary kart, na podstawie której można budować kolejne, coraz mocniejsze układy. Kiedy pojawi się trzecia karta, należy zostawić ją, przynajmniej do chwili uzyskania bardziej korzystnego układu. Układ trzech lub przynajmniej dwóch kart jest bardziej korzystny aniżeli brak jakiegokolwiek układu. Sama gra może występować w kilku wersjach, z czego najczęstszymi są Deuces Wild i Jacks or Better.

Deuces Wild

Jedna z dwóch najczęściej spotykanych wersji pokera wideo. Gra charakteryzuje się tym, że wszystkie dwójki, jakie pojawiają się w naszej dłoni, pełnią funkcję symbolu Wild. RTP tej odmiany gry wynosi najczęściej około 98.9%.

Jacks or Better

Kolejna bardzo popularna odmiana pokera. Występują tu inne układy płatne. Te rozpoczynają się dopiero na parze składającej się z dwóch waletów. Niższe karty nie tworzą żadnych kombinacji. Istnieją również wersje pokera zbliżone do Jacks or Better, na przykład Bally’s All American, Tens or Better, Bonus Poker czy Multi-hand.

Różnice między pokerem wideo a klasycznym

Same zasady pokera wideo są bardzo podobne do zwykłej wersji gry. Pod tym kątem nie doszukamy się zatem zbyt wielu różnic. Odmienna jest natomiast cała mechanika działania, gdyż gramy tu przeciwko komputerowi, a nie przeciwnikom. Kolejna różnica może zostać zaobserwowana na przykładzie częstotliwości wypłat. W tym wypadku o wiele łatwiej jest dobrać karty, które utworzą płatne układy.

W automatach do pokera znajdują się również specjalne symbole Wild, dzięki którym trafienie któregokolwiek z układów może okazać się łatwiejsze. Symbol ten, jak zresztą we wszystkich innych slotach, zastępuje pozostałe, niezbędne do utworzenia układu karty.

W automatach do pokera znajdują się również specjalne symbole Wild

Ponadto kasyna mają w zwyczaju organizowanie promocji, w ramach których można zdobywać bonusy, które mogą być wykorzystywane jedynie w pokerze wideo.

Twórcy automatów do pokera

Najważniejszym dostawcą pokerowego oprogramowania jest firma Microgaming. W kasynach możemy obecnie znaleźć już około 50 ich automatów, na których można grać w pokera wideo. Czasami można trafić także na gry takich producentów, jak NetEnt, Pragmatic Play, IGT, Betsoft Gaming lub Wazdan. Jeśli nie chcesz od razu ryzykować i grać na pieniądze, zawsze możesz wypróbować grę w wersji demo, która pozwoli Ci opanować wszystkie zasady gry i wykreować swoje własne strategie.  

Kasyna.info
Logo