Bakarat – kompletny poradnik – jak grać w bakarat w kasynie online?

Baccarat jest jedną z czterech gier, w które zagramy we wszystkich kasynach. Grę możemy kojarzyć z książek oraz filmów, między innymi z serii o Jamesie Bondzie, który często miał w zwyczaju grać w kasynach, najczęściej właśnie w baccarata. Jest to gra o prostych zasadach, z którymi można w szybki sposób się zaznajomić. W tym poradniku zastanowimy się, co jest w bakaracie tak spektakularnego, że aż trafił on do kasyn.

Historia gry baccarat

Według wielu źródeł początków gry baccarat powinniśmy doszukiwać się w średniowiecznych Włoszech. Do tej teorii należy jednak podchodzić z dystansem, gdyż jak to zwykle bywa, gry przez stulecia ulegają naturalnym modyfikacjom, przez co trudno jest jednoznacznie powiązać je z tym, w co faktycznie grano przed wiekami.

Pewne natomiast jest to, że w bakarata grało się w XIX wieku we Francji. Początkowo była to gra zarezerwowana tylko i wyłącznie dla francuskiej szlachty, a same rozgrywki odbywały się w prywatnych salonach. Pierwsza wersja gry nosi nazwę Baccarat Banque. Była to trzyosobowa gra, na podstawie której regularnie tworzono później kolejne odmiany.

Do Stanów Zjednoczonych baccarat trafił mniej więcej w połowie XX wieku. Dziś zyski amerykańskich kasyn z gry w baccarat są ogromne i stanowią około 30% całości.

Zasady gry

Baccarat może wydawać się zbliżony zasadami do blackjacka. Ogólne reguły gier, zwłaszcza pod względem liczenia punktów, różnią się jednak pomiędzy sobą. Każda runda gry odbywa się pomiędzy graczem a krupierem. Gracz musi obstawić, która ze stron wygra. Wynikiem może być również remis. Każdy z uczestników musi dążyć do zdobycia kart o wartości punktowej jak najbliższej liczbie 9. Gra może zakończyć się na dwa różne sposoby:

 • Wygrana – gdy gracz obstawi poprawny wynik
 • Przegrana – gdy graczowi nie uda się obstawić wyniku

Zasady gry baccarat są bardzo proste, tak samo zresztą jak w przypadku większości gier hazardowych. Każda rozgrywka nie trwa zazwyczaj dłużej niż pół minuty. Gracz ma praktycznie dwie możliwości:

 • Jeśli którakolwiek ze stron ma 8 lub 9 punktów przy pierwszej karcie, gracz nie dobiera kolejnej, gdyż zazwyczaj w tej sposób kończy się runda
 • Jeśli gracz ma mniej punktów niż 8, może dobrać kolejną kartę. Istnieje jednak ryzyko, że suma punktów obu kart przekroczy 9. Wtedy gra automatycznie zakończy się przegraną
Zasady gry baccarat są bardzo proste, tak samo zresztą jak w przypadku większości gier hazardowych

Punktacja kart

W grze najczęściej bierze udział sześć lub siedem talii kart. Liczą się wszystkie karty, poza jokerami. Każda karta ma swoją określoną wartość, która przekłada się na specjalne punkty. Punkty te są później z kolei porównywane pomiędzy graczem a krupierem. Oto wartości punktowe poszczególnych kart:

 • Król, dama, walet – liczba punktów: 0
 • Dziesiątka – liczba punktów: 0
 • Liczby od 2 do 9 – liczba punktów wynosi tyle, ile wartość karty
 • As – liczba punktów: 1

Liczba punktów zawsze wynosi tyle, ile ostatnia cyfra z ogólnej liczby punktów po zsumowaniu wszystkich kart, na przykład:

 • 3 + 4 = 7, liczba punktów: 7
 • 7 + 8 = 15, liczba punktów: 5
 • 4 + 6 = 10, liczba punktów: 0
 • 6 + 7 + As = 14, liczba punktów: 4
 • 5 + 6 + Dama = 11, liczba punktów: 1

Odmiany bakarata

Bakarat występuje w kilku wersjach, które można zresztą znaleźć w internetowych kasynach. Odmiany te formowały się przez wiele lat, podczas których stopniowo ulepszano i dopracowywano podstawową wersję. Każda z tych gier ma podobne zasady do zwykłej wersji, jednak wszystkie zostały również zmodyfikowane o kilka szczegółów.

Punto Banco

Najprostsza i najczęściej spotykana wersja gry baccarat. Gra polega na postawieniu zakładu dotyczącego wyniku gry. Gra może skończyć się wygraną obu stron bądź remisem. Zakład na remis nie jest raczej zalecany, gdyż kasyno ma wyjściowo dość dużą przewagę, która może sięgać nawet 14%.

Punto Banco to najprostsza i najczęściej spotykana wersja gry baccarat

Chemin de fer

Odmiana, w której nie bierze udziału bankier. Gracze grają przeciwko sobie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W trakcie każdej rundy jeden gracz pełni rolę gracza, natomiast drugi jest krupierem. Pozostałe zasady gry pozostają takie same.

Baccarat Banque

Gra zarezerwowana dla grających na wyższe stawki. Każda gra rozpoczyna się specjalną licytacją, podczas której gra się o kolejność graczy w trakcie gry. Ogólne zasady gry są zbliżone do wersji Chemin de fer.

Strategie i wskazówki

Mając w perspektywie dłuższą grę niż tylko kilka rund, można wykorzystać najprostszą strategię, według której należy stawiać zakłady tylko na krupiera. Jako że w baccaracie krupier ma dość dużą przewagę, podczas długotrwałej gry może okazać się, że przewaga ta przełoży się na wygraną obstawiającego. Dobrą, choć wymagającą dużej gotówki strategią jest podwajanie stawki po każdej stracie.

Baccarat w kasynach online

W grę baccarat w kasynach internetowych możemy grać w wersji na żywo, czyli takiej, w której gra odbywa się przeciwko innym graczom. Najczęściej całość rozgrywa się w specjalnych pokojach, które w rzeczywistości znajdują się w studiach lub najprawdziwszych kasynach. Twórcami tego typu oprogramowania mogą być Evolution Gaming, Microgaming, Netent czy Playtech, którzy zajmują się projektowaniem również innego oprogramowania do kasyn internetowych.

Kasyna.info
Logo